Afganistan’da Tutuklu Bulunan 84 Yaşındaki Avusturyalı Serbest Bırakıldı

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Mayıs 2023’den itibaren Afganistan’da tutuklu bulunan 84 yaşındaki Herbert F.’nin, Katar’ın arabulucu olmasıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Açıklamada, Herbert F.’nin dün Katar’ın başkenti Doha’ya gittiği, burada tedavi gördükten sonra ülkeye getirileceği bildirildi.

Başbakan Karl Nehammer da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’ye vatandaşlarının serbest bırakılmasında ortaya koydukları çabadan ötürü teşekkür etti.

Ülke basınında yer alan haberlerde, Herbert F.’nin bilinen bir aşırı sağcı olduğu, 1967’de kurulan daha sonra 1988’de yasaklanan ırkçı Ulusal Demokrasi Partisinin (NPD) kurucuları arasında yer aldığı ve halen aktif şekilde ırkçı ve aşırıcı görüşleri savunduğu ifade edildi.

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) milletvekili Martin Graf Aralık 2023’de, Herbert F’nin kızıyla yaptığı basın toplantısında, iktidarın, Afganistan’da tutuklu bulunan aşırı sağcının serbest bırakılması için gerekli çabayı sergilemediği suçlamasında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x