Artık Yasalar Onun Yanında! ‘Vakitsiz’ Öten Horozun Hakları Koruma Altına Alındı

Fransa, yeni ‘kırsal alan sesleri ve kokuları’ yasası ile bölgede yaşayan çiftlik hayvanlarının yeni gelen sakinlerden korunmasını amaçlıyor. 

Fransa’da kentlerden kırsal bölgelere taşınan kişilerin, bölgede yapılan tarım ve hayvancılık faliyetleri sonucu oluşan ses ve kokudan şikayetçi olması zorlaşacak.

Fransız parlamentosu, hazırlanan yasayla ‘Horoz ötmesi, köpek havlaması, makine gürültüsü, gübre kokusu’ gibi tarım alanlarında oluşabilecek durumların ‘Yeni kırsal bölge sakinleri’ tarafından dava edilmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Euronews’in AFP’den aktardığı bilgiye göre, İktidardaki çoğunluk milletvekili Nicole Le Peih tarafından sunulan ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti tarafından desteklenen yasa tasarısı 12’ye karşı 78 oyla kabul edildi ve Senato’ya oylanması için gönderildi.

Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşımda ‘Bu yasa, işleri sadece bizi beslemek olan çiftçilere karşı kötü niyetli davalara son verecek. Bu sağduyulu bir teklif, çiftçilerin sağduyusu’ dedi.

Fransa’da köylüler ile yeni komşuları arasında sıklıkla çatışmalar yaşandığı bilinirken, 500 köylü çiftliklerinden yayılan ses ve koku nedeniyle davalarla karşı karşıya.

Yapılan yeni yasa ile; yeni gelen sakinlerin, çiftçilerin daha önce yürüttüğü faliyetlerden doğan ses ve koku gibi sonuçlarına karşı çıkmak için yasaları kullanamayacağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x