CHP’deki ‘balya balya para’ skandalını deşifre edecek 4 soru! ’15 milyon TL neyin parası?’

  • HABER7

CHP’deki kirli para trafiği iddiasına ilişkin para sayma görüntülerinin yankıları sürüyor.

İBB Spor Kulübü Başkanı ve Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Fatih Keleş’in deste deste saydığı paraların nereden geldiği, kime gittiği ve nereye harcandığı soruları gündemdeki yerini koruyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığı görüntülerle ilgili İBB Spor Başkanı Fatih Keleş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu suskunluğunu koruyor.

CHP İstanbul İl Başkanlığında çekildiği iddia edilen video kaydıyla ilgili CHP kanadından ilk açıklama ise CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından yapıldı.

“O PARALARLA BİNA ALDIK”

İstanbul İl Başkanlığından yapılan açıklamada, söz konusu paranın Sarıyer ilçesindeki il binasının satın alınma sürecinde kayda alındığı, görüntülerin kendi binalarında değil mal sahibinin avukatı Gökhan Taşkapan’ın ofisinde kaydedildiği iddia edildi. Görüntülerin 2019 yılına ait olduğu öne sürülürken olaya ilişkin bir tesellüm tutanağı da paylaşıldı.

O AVUKAT YALANLADI

Fakat bu açıklama skandala yeni bir boyut kazandırdı.

CHP’nin eski avukatlarından Mustafa Kemal Çiçek, Aralık 2019 tarihinde il binasının satın alımında bizzat yer aldığını, 30 milyon TL’nin üzerindeki bedelin Genel Merkez marifeti ile gönderildiğini, kalan ödemenin Ocak 2020’de hazine yardımının gelmesi ile ikmal edildiğini belirtti. İl başkanlığının iddia ettiği boyutta haricen bir rakamın söz konusu olmadığını kaydeden avukat Çiçek, bütün işlemlerin banka üzerinden yapıldığını söyledi.

BAĞIŞ İDDİASI YALAN MI?

CHP İstanbul İl Başkanlığının açıklamasındaki maddi hataya ilişkin AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Avukat Ali Özkaya’dan çarpıcı bir tespit geldi. Hukukçu Özkaya, CHP’nin açıklamasının yalan olduğunu, siyasi partilere şahıs bazında yapılacak en yüksek bağışın 54 bin 566 TL olabileceğini hatırlattı. CHP’nin yayınladığı belgeyi “A4 kağıda çiziktirilmiş müsvedde”  olarak yorumlayan Özkaya, şunları söyledi:İMAMOĞLU NEDEN SUSKUN?

Konuya ilişkin yorum yapan gazeteci Nedim Şener, belge ve tapudaki tarih farklarına dikkat çekti. Şener, “CHP il başkanlığı için bağış olduğu söylenen balya balya paraların Tesellüm Tutanağı tarihi 9 Aralık 2019, Tapu düzenleme tarihi ise 1 Ağustos 2019… Neden? Ya satıcı tapuyu erken devretti ya da …. Neyse soruşturma gerçeği ortaya çıkaracaktır.” sözlerini sarf etti.

Şener, “İlginçtir, CHP sayfasından İstanbul İl Başkanlığı açıklamasını paylaşmıyor, neden? Ya CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın açıklaması CHP Genel Merkezi’nin kayıtlarıyla örtüşmüyor ya da…” ifadelerini kullandı.

Şener, ilgili şahısların konuşmamakta ısrar ettiğine değindiği açıklamasında ise, “İşin ilginç yanı; İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kasası Fatih Keleş’in sayımı 4 saat süren ve nereden geldiği nereye gittiği meçhul paralarla ilgili İmamoğlu suskun, Fatih Keleş suskun, avukatlık bürosu suskun.” diye konuştu.15 MİLYON NEYİN PARASI?

Gazeteci Zafer Şahin ise CHP’nin açıklamasına istinaden 4 kritik soruyu gündeme taşıdı. Zafer Şahin’in sözleri şöyle:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x