Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Gözler Aralık ayı enflasyon oranında…

Yılın son enflasyon oranı açıklanmasıyla birlikte memur ve emeklilerin maaşının belirlenmesinde kullanılan 6 aylık enflasyon farkı belli olacak. Kritik öneme sahip olan enflasyon oranının açıklanmasıyla bu fark memur ve emeklisinin maaşına yansıyacak.

2023 yılı kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,28, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 60,09, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,98 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 53,40 olarak gerçekleşti.

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Enflasyon oranı, TÜİK tarafından 3 Ocak 2024 tarihinde saat 10.00’da açıklanacak.

ARALIK AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Aralık ayında aylık yüzde 3.1 artması, yıllık TÜFE’nin ise yüzde 65.1 seviyesine yükselmesi 2024 sonunda ise yüzde 42.85 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Reuters’ın dokuz katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Aralık ayı için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 64.1 ila yüzde 65.8 arasında değişiyor.

Aylık enflasyonda tahminler yüzde 2.5 ila yüzde 3.6 bandında yer alırken ekonomistler kış aylarında gıdanın yanısıra konutta doğalgaz kullanımının artışının da TÜFE’ye yukarı yönlü etki edebileceğini söyledi.

Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon raporu ve piyasa tahminleri TÜFE’nin Mayıs 2024’te yüzde 70-75 bandında zirve yapacağını gösteriyor.

TCMB gelecek yıl sonunda enflasyonun yüzde 36’ya gerileyeceğini öngörüyor.

Kesin rakamlar 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek. SSK ve Bağkur emeklileri de 6 aylık enflasyon oranına göre maaş zammı alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x