İlber Ortaylı ‘Hiç Pavyona Gittiniz Mi’ Sorusunu Yanıtladı

İlber Ortaylı’nın Kafa TV YouTube kanalına konuk oldu.

İnci Taneleri dizisini henüz seyretmediğini anlattı.

Ortaylı’nın “Ankara’da pavyona hiç gittiniz mi?” sorusuna verdiği yanıt ise şöyle oldu:

Bana göre Ankara pavyonları iç yakıcı yerlerdir. Civar köylerden, şehirlerden gelen hanımlar kızlar oradadır. Gelenler zaten Ankara’nın kendi zenginleridir. Çok mütevazı hatta çok cimri hayatı olan Ankaralılar pavyonda para yerler. Oranın kendine göre bir şeyi vardır. Bazıları entelektüel bir renk sayarlar. Kaç senedir böyle. Bir sürü deli kız arkadaşlarımız oğlanları kandırır pavyonlara giderler. Gelene kadınlar bunlarla gırgır mı geçiyor ne yapıyor.

ASLINDA ÇOK RENKLİ GÖZÜKÜYOR

Evet, renklidir tabi, insanlar aptal mı renkli olmayan yere insanlar para versin. Gidip orada dünyayı tanıyorlar. Birtakım insanlar orada gidip kadınlı erkekli konuşmayı, eğlenmeyi bilmiyo. Bu çok enteresan. İlk gösterişli tüketim belirli sınıflarda boğazlardaki yerlere gitmektir. Ankara’daysa Çankırı caddesidir bu. Bu böyledir. Meraktan oraya gitmem. Meraktan gidilecek başka çok güzel yerler vardı ondan. Onlar kapandı yazık oldu. Mesela İNTİM diye biliyoruz. Çok hoş bir gece kulübüydü. Batı müziğini sevenler kulübü vardı. Sabaha kadar gidip oturabilecek bir yer. Yani vardı çok hoş yerler.

Bir sınıf meselesiymiş demek ki. Bunlar paraya dayanmıyor sırf. Ben hakikaten çok kızıyorum. Oraya o semtin yapılmasına. Başka yere yapılsın. Niye dersen, orası klasik Ankara’nın üstü. Hangi belediye yapmış bilmiyorum. Çankırı caddesi oradan derhal kazınıp götürülmeli. Çünkü onun altında Roma hamamı bu tarafta. Bütün Ankara’nın bütün eski zenginlikleri falan altında. Orada kazı yapılması lazım. Başka bir şey değil. Ne diye hala o caddede ısrar ederler onu da bilmiyorum hiç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x