iOS 17’nin benimsenme oranı, iOS 16’ya göre daha yavaş ilerliyor

Geçen yıl WWDC’de Apple, iOS 17’yi duyurdu ve dünya genelinde iPhone’lar için en son işletim sisteminin dağıtımına geçen Ekim ayında başlandı. Bu yazılım sürümü, bir dizi yeni özellik ve değişiklikle birlikte geliyor. Apple, şimdi Geliştirici web sitesinde, tüm uygun cihazlarda iOS 17 işletim sisteminin benimsenme istatistiklerini açıkladı. Bu oran, iOS 16’ya göre daha yavaş ilerliyor.

Apple tarafından yayınlanan istatistik verileri, 4 Şubat 2024 tarihine kadar App Store’da işlem gören cihazlar üzerinden ölçüldü ve ilk kez MacRumors tarafından fark edildi. Bu, Apple’ın iOS 17‘nin kurulum sayılarını sunduğu ilk kez.

iOS 17’nin benimsenme oranı, iOS 16’ya göre daha yavaş ilerliyor

Verilere göre, son dört yılda piyasaya sürülen iPhone’ların %76’sı iOS 17 işletim sistemini kullanıyor. Aynı cihazların %20’si hala iOS 16’da iken, kalan %4’ü daha eski bir işletim sistemi kullanıyor. Buna karşın, iOS 17 için uygun olan aktif iPhone’ların yalnızca %66’sı en son sürümü kullanıyor. iPhone’ların %23’ü iOS 16’da ve %11’i daha eski sürümlerde bulunuyor.

Veriler, iOS 17‘nin benimsenme oranının, iOS 16’ya kıyasla geride kaldığını gösteriyor. Geçen yıl bu zamanlarda, son dört yılda piyasaya sürülen tüm iPhone’ların %81’i iOS 16 kullanıyordu. Apple, şu ana kadar iOS 17 için üç büyük güncelleme yayınladı ve bir sonraki güncellemenin Mart ayında gelmesi bekleniyor.

iOS 17 ile birlikte, Apple ayrıca iPadOS 17‘nin benimsenme ilerlemesi hakkında da veri paylaştı. Son dört yılda piyasaya sürülen iPad’lerin %61’i en son yazılım sürümüne sahip. %29’u hala iPadOS 16’yı kullanırken, geri kalan %10’u daha eski bir sürümü kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x