NASA, Mars’a gidecek eleman arıyor: 12 ay kalacaklar

NASA 2025 yılının bahar aylarında başlayacak bir proje için dört gönüllü aradığını duyurdu… Mars Dune Alpha ismi verilen proje kapsamında gönüllüler 12 ay boyunca Teksas eyaletindeki Houston kentinde kurulacak platformda yaşayacak.

Mars’taki yaşam standartlarını ve durumu inceleyecek olan gönüllülerin 160 metrekarelik Mars simülasyonu içinde yaşayacağı da belirtildi. Bir yıl boyunca “Mars’ta” yaşayacak gönüllüler için istenen şartlar da ortaya çıktı.

Zorlu görevde tarım yapılacak, makine ve altyapının bakımı üstlenilecek. Bu programdan elde edilecek sonuç ile Mars’a yolculuk için kritik bir eşikten geçilmesi bekleniyor.

BAŞVURU ŞARTLARI BELLİ OLDU

Mars görevi için katılımcıların 2 Nisan’a kadar başvuru yapması bekleniyor. Doğa bilimleri alanında üniversite diploması olan ve en az 1000 saatlik uçuş tecrübesi olan gönüllülerin arandığı belirtildi.

Diğer şartlar arasında 30 ile 55 yaşında olmak, sağlıklı ve motive olmak ve sigara içmemek yer alıyor. NASA’nın misyonuna katılmak için gönüllülerin ABD vatandaşı olması ya da kalıcı oturum izinlerinin bulunması gerekiyor.

Öte yandan katılımcıların bir efor testinden de geçeceği belirtilirken bunun detayları da paylaşılmadı.

Katılımcıların 12 ay boyunca yaşayacağı tesisin bir bölümü, Mars yaşamının simülasyonunun gerçekleştirildiği kum zeminli yaklaşık 112 metrekarelik bir eğitim odasından oluşuyor.

Yaşam ve çalışma alanları ile her mürettebat üyesinin kendi yatak odası bulunuyor. Ayrıca büyük bir mutfak, ortak bir oda ve iki banyo da yer alıyor.

Alanda ayrıca bir sağlık istasyonu ve yiyecek yetiştirilebilen dikey bir çiftlik de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x