Rusya: Batı, Ukrayna’yı kandırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batı’nın Ukrayna’ya ihanet ettiğini ve Ukrayna halkının güvenini kullandığını belirterek, “Onlar (Ukraynalılar) Batı’ya güvendi. Batı ise onları alaycı şekilde kandırdı.” dedi.

Zaharova, başkent Moskova’da güncel konulara dair haftalık basın toplantısı düzenledi. Rusya ile Ukrayna arasında gizli barış görüşmelerinin yapıldığı ve İngiltere’nin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’e Rusya ile barış müzakerelerinde baskı kurduğu iddialarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Zaharova, bu konuda herhangi bilgiye sahip olmadığını ifade etti.

Zaharova, “Bu, Batı’da bazı elit grupların gizli arzusu olabilir. Belki bunun üzerinden barış sürecini teşvik etmek istiyorlar. Belki de kendilerini barış gücü tarafı olarak göstermek için enformasyon ortamında gerekçe yaratmak istiyorlar. Bunun neyle ilgili olduğunu söyleyemem. Böyle bir bilgiye sahip değilim.” dedi.

ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batılı ülkelerin Kiev yönetimine Rusya ile barış müzakerelerini sürdürmesini yasakladığını öne süren Zaharova, şu ifadeleri kullandı:

“Onlar (Batılı ülkeler) Ukrayna meselesinin sona ermesini istemiyor. Onların, bu hikayenin herhangi bir biçimde devam etmesine ihtiyaçları var. Rusya ve Ukrayna karşıtı kampanyanın arkasında duran Anglosakson ikilisi, darbeler gerçekleştirerek bu çatışmaları kışkırttı, sonra da Ukrayna’nın müzakereler yolundan gitmesine izin vermedi. Herkes, Batı’nın Ukrayna’ya ihanet ettiğini, alaycı şekilde Ukrayna halkının güvenini kullandığını anlıyor. Onlar (Ukraynalılar) Batı’ya güvendi. Batı ise onları alaycı şekilde kandırdı.”

NATO’nun Ukrayna’ya uçak sevkiyatı konusuna da değinen Zaharova, “Ukrayna ordusunun tarafında çatışmalarda yer alan savaş uçakları, Rusya Silahlı Kuvvetleri için yok edilecek meşru hedef.” şeklinde konuştu. Zaharova, Rusya ile NATO arasında doğrudan çatışma riskinin giderek arttığını söyledi.

ZELENSKİY KONUŞMASINI İPTAL ETTİ

ABD Kongresinde Ukrayna’ya yardımlar konusunda sert tartışmalar sürerken Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, buna ilişkin Senato üyelerine vereceği brifingi son dakika iptal etti.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, dün ABD Senatosunda Ukrayna’ya yönelik yardımlar konusunda yapılan kapalı oturumda, bir son dakika gelişmesi yaşandı. Senatörleri, ülkesinin ihtiyaçlarına ilişkin video bağlantısı yöntemiyle bilgilendirmesi beklenen Zelenskiy, oturuma son anda katılmadı.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, brifingin neden iptal edildiğine ilişkin detaylı açıklama yapmazken Zelenskiy’nin “son dakika önemli bir işi” çıktığını söylemekle yetindi.

ABD Başkanı Joe Biden, 14 milyar doları İsrail, 61 milyar doları Ukrayna için olan yardımları da kapsayan 106 milyar dolarlık bütçe talebinde bulunmuştu. Ancak Senatodakilerin başı çektiği, ABD Kongresindeki Cumhuriyetçiler, göçmen politikasında birtakım değişiklikler başta olmak üzere istedikleri düzenlemeler yapılmadan bu bütçeyi onaylamaya karşı çıkıyor.

Beyaz Saray ve Ukraynalı bazı yetkililer ise ABD’nin Ukrayna’ya yardımları olmadan Rusya ile savaşın kaybedilebileceği uyarısında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x